Monday, May 12, 2008

Got Milk?

Photo by muffet

I posted a couple of weeks ago wondering if I should switch at least partly to powdered milk. I got some great comments and someone said that powdered milk prices vary by region, so I decided to price it at my local store (ok, it was Walmart).

What I found out was that powdered milk is actually more expensive than "real" milk in Wisconsin! I guess it makes sense since I live in the Dairy State, but I was pretty surprised. A gallon of milk here costs $2.79. A box of powdered milk is $6.98 and makes 8 quarts (2 gallons, per my husband!). That means that powdered milk would be $3.49/gallon.

I guess that decides that!


3 comments:

Becky R said...

wow, in NJ, we are paying almost $5 for a gallon of milk, so using powdered makes sense for me. Although I discovered Costco still sells milk for about $3.50 a gallon, I just have to go in with cash so I do not buy stuff I do not need.

Mrs. Micah said...

Sounds like a good decision. Where I am it's about even...so we've switched back to plain milk when the powdered price went up.

Kimberly said...

I try and by a gallon at CVS occasionally.. it's more expensive there but with the Extra Bucks it's like it's free..

In San Diego most stores do a 2 for cheaper deal. They are about $4 a gallon but if you buy two it's about $5.50-$6.00 which really saves.

Plus we buy fat free so it's always a little cheaper also... I don't really drink milk but my husband drinks a lot so it's a must on the shopping list.